Ferdinand I. (1526-1564)

2 Položky

Ferdinand I. HabsburskýFerdinand I. Habsburský, (1503-1564) bol rakúsky arcivojvoda, český (od r. 1526), uhorský (od r. 1526) a rímsky kráľ (od r. 1531), rímskonemecký cisár (od r. 1556), zakladateľ rakúskej línie Habsburgovcov. Ferdinand I. vybudoval v strednej Európe veľkú ríšu zloženú z krajín s rozličnou úrovňou spoločenského hospodárskeho a kultúrneho vývoja. Habsburskí panovníci vládli nepretržite až do roku 1918.
Usiloval sa o zjednotenie a meny naliehal na zavedenie razby toliarov. V roku 1548 získal kremnickú mincovňu, ktorá sa stala hlavnou mincovňou Uhorska. Kremnická mincovňa sa vyznačovala vynikajúcou technickou kvalitou razby mincí. V r. 1553 sa sformovala nová peňažná sústava. Razili sa dukáty, toliare, poltoliare, štvrťtoliare, groše, denáre, oboly a z reprezentačných dôvodov aj zlaté odrazky denárov a obolov.
Rímskonemecký cisár, český a uhorský kráľ Ferdinand I. zomrel vo veku 61 rokov a je pochovaný po boku svojej manželky a syna Maximiliána II. v hlavnej lodi Svätovítskej katedrály v Prahe.

Výrobca:

Prehľadať výsledky filtra fulltextom

Zobraziť:

Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie

Tieto internetové stránky používajú cookies. Bližšie informácie o použitých súboroch cookies a ako aj ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady spracovania osobných údajov.