Pamätné mince spolkovej a rakúskej meny

V čase platnosti spolkovej a rakúskej meny (1857-1892) sa pri rozličných príležitostiach vydávali pamätné mince s obrazom a nápismi pripomínajúcich príslušnú udalosť.

Pamätné mince spolkovej a rakúskej meny

     S vydávaním takýchto mincí sa rátalo už v patente o zavedení rakúskej meny a cisár František Jozef I. si v ňom dokonca vyhradil osobné právo
schvaľovať ich obraz.

     Pamätné mince sa vydávali zásadne s hodnotou jedného zlatého alebo dvoch zlatých, prípadne jedného alebo dvoch spolkových toliarov.

   Vychádzali, okrem výnimiek (dvojzlatka z r. 1879 k striebornému sobášu Františka Jozefa I. s Alžbetou Bavorskou), v mimiriadne nízkych nákladoch. Dosahovali iba niekoľko desiatok až stoviek kusov a neboli určené do bežného peňažného obehu.

    V mnohých prípadoch šlo skôr o medaily s parametrami uvedených mincí, prípadne o artefakty na hranici medzi medailou a mincou. Medailový charakter niektorých zvýrazňuje aj súbežná razba zlatých, alebo medených odrazkov a vydávanie prostredníctvom spolkov alebo podnikov, ktoré mali k uvedenej udalosti nejaký vzťah.

 

 

jubilejná dvojzlatkaSvadobný dvojzlatník Františka Jozefa a Alžbety

 Jubilejná dvojzlatka, vydaná pri príležitosti striebornej svadby cisárskeho páru 

     

Odlišný obraz pamätných mincí však poskytol príležitosť na vznik zaujímavých umeleckých diel, alebo zobrazenie príťažlivých motívov. Medzi najzaujímavejšie patrí spolkový Dvojtoliar z jesene 1857 na pamäť dokončenia železnice z Viedne do Terstu a dvojzlatník z roku 1887 pri príležitosti obnovy ťažby striebra v Kutnej Hore s obrazom gotického Chrámu svätej Barbory.

     Na iných pamätných minciach, naopak, je na averze namiesto obrazu len jednoducho usporiadaný text bez akýchkoľvek výtvarných ambícií.

   Zo slovenského hľadiska je najvýznamnejšia zlatková medaila pripomínajúca dokončenie Dedičnej štôlne cisára Jozefa II. v V Banskej Štiavnici (dnešná Voznická dedičná Štôlňa) r. 1878, dlhej 16538 m. Vydavateľ – riaditeľstvo tamojších baní – chcelo zrejme vyzdvihnúť to, že išlo o najdlhšie takéto dielo na svete (až do prerazenia Simplonského tunela roku 1906), a fakt, že pri razení sa uplatnilo napríklad prvé použitie vŕtacích strojov domácej výroby a elektrického odpaľovania výbušnín. Vyrobili sa aj zlatej a medené odrazky.

Zdroj: Kronika peňazí na Slovensku, Fortuna Libri

Diskusia

(0 komentárov)

Pridajte sa k nám...

Facebook  Instagram  youtube

 

Pamätné mince spolkovej a rakúskej meny

Pamätné mince spolkovej a rakúskej meny V čase platnosti spolkovej a rakúskej meny (1857-1892) sa pri rozličných príležitostiach vydávali pamätné mince s obrazom a nápismi pripomínajúcich príslušnú udalosť.

Čítajte viac... Komentáre: 0

Medailérska tvorba Mariána Polonského

Medailérska tvorba Mariána Polonského Marián Polonský sa narodil 23. augusta 1943 v obci Hubina, ktorá patrí do okresu Piešťany a Trnavského samosprávneho kraja. Jeho otec bol učiteľom a správcom viactriednej školy a mamka sa starala o rodinné prostredie a výchovu deti.

Čítajte viac... Komentáre: 0

Andrej Peter - medailér

Andrej Peter - medailér Andrej Peter sa narodil 13. novembra 1912 obci Palanok pri Mukačeve. Jeho umelecké medailérskej vlohy sa začali formovať už na štátnej umelecko priemyselnej škole Jablonci nad Nisou, na ktorej predtým študoval a jeho profesor Otakar Španiel. Túto školu Úspešne absolvoval v roku 1933. Potom pokračoval štúdia na akadémii výtvarných umení v Prahe v rokoch 1934 až 37 odvedení O. Španiela.

Čítajte viac... Komentáre: 0

Karol Róbert z Anjou (1308-1342) - florén, prvá uhorská zlatá minca

Karol Róbert z Anjou (1308-1342) - florén, prvá uhorská zlatá minca Uhorská vysoká šľachta si na synode v Pešti zvolila 27. 11. 1308 Karola Róberta z Anjou za uhorského kráľa. Karolovo panovanie bolo v dejinách stredovekého uhorského štátu významným medzníkom. Ako príslušník neapolskej dynastie si v domácom prostredí zvykol na politicky centralizovaný štát s dobrými financiami. V Uhorsku ho čakala neľahká úloha stabilizovať politické a hospodárske pomery rozvrátené dvadsaťročím bojov o moc.

Čítajte viac... Komentáre: 0

Pohľad na medailérsku tvorbu sochára a pedagóga Rudolfa Pribiša

Pohľad na medailérsku tvorbu sochára a pedagóga Rudolfa Pribiša Týmto príspevkom chceme si uctiť život a dielo nášho uznávaného sochára, medailéra a pedagóga Rudolfa Pribiša pri príležitosti stopiateho výročia od jeho narodenia. V krátkosti sa zmienime o jeho živote a hľadaní cesty k umeniu, ktoré potom dominovalo v jeho žití. Počas štúdia na Akadémii výtvarných umení v Prahe ho výrazne ovplyvnil profesor Otakar Španiel, čo sa potom zvlášť odrazilo v jeho medailérskej tvorbe, z ktorej tu prezentujeme niektoré ukážky. Jeho medaily, z ktorých značná časť je venovaná niektorým naším vysokým školám, sú ozaj skvostom a plnia dôstojným spôsobom účel, ktorému mali slúžiť. Ako pedagóg odovzdával svoje umelecké a praktické poznatky súvisiace s reliéfnou tvorbou svojim študentom na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Absolventi jeho ateliéru si ho poctili pri nedožitom stom výročí jeho narodenín výstavou v roku 2013 v Kremnici, čím mu vzdali vďaku a úctu k jeho tvorbe, ale aj k tomu, čo od neho získali pre svoju umelecké napredovanie a smerovanie v reliéfnej tvorbe.

Čítajte viac... Komentáre: 0

Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie

Tieto internetové stránky používajú cookies. Bližšie informácie o použitých súboroch cookies a ako aj ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady spracovania osobných údajov.