Proof alebo BK?
Pridané 24.6.2014 17:32.38
Nie ste si istý či Vaša minca je v bežnej alebo proofovej kvalite? Tak čítajte ďalej.

Máte v pozostalosti strieborné mince a neviete či sú v bežnej, alebo proofovej kvalite?
Na obrázku je minca v obidvoch vyhotoveniach. Vľavo je minca v proofovej kvalite, vpravo je minca v bežnej kvalite.
Mince v proofovej kvalite sú razené pre zberateľské účely z leštených razidiel. Razidlo je pred razbou pochrómované a vyleštené do vysokého lesku. Reliéfne plochy sú v razidle opieskované. Takáto povrchová úprava vytvára typický proofový efekt - kontrast matovaného reliéfu a zrkadlovo lesklého pozadia - plochy. Obvykle sa týmto spôsobom razia zberateľské mince najčastejšie z drahých kovov, ale poznáme aj obehové mince razené pre zberaeľov do sád obehových mincí.
Mince v bežnej kvaltie sú parametricky totožné s proofovými, akurát pri finalizácii razidla nedochádza k jeho leštenu do vysokého lesku a pieskovaniu reliéfu. Razidlo je leštené podľa požiadavky na bežnú kvalitu. Minca je celolesklá a nevytvára spomínaný proofový kontrast. Týmto spôsobom sa razia okrem zberateľských aj obehové mince.
Pri tejto príležitosti by som rád zboril mýtus o tom, že proofová minca vybratá z plastovej bubliny sa v tej chvíli stáva mincou v bežnej kvalite. Je to technicky nemožné. O čom som písal vyššie. Akurát si ju môžete pri manipulácii zničiť, poškriabať, môže vám padnúť na zem, prípadne zaoxidovať, ale stále je to proofka - aj keď už poškodená. Preto pri manipulácii s takouto mincou treba byť opatrný.
Diskusia
(0 komentárov)