Jubilejný Svätováclavský dukát 1923 od Josefa Šejnostu, číslo 190

Jubilejný Svätováclavský dukát 1923  od Josefa Šejnostu, číslo 190

DOPRAVA ZDARMA

Návrh na dukát, variant MK

1250 € s DPH

1290 € s DPH Zľava 40 €

EAN: MED0156

Dostupnosť: Skladom

Výrobca: Kremnica

Autor: Akad. soch. Josef Šejnost
Materiál: Au 986/1000
Hmotnosť: 3,50 g
Priemer: 19,75 mm
Povrchová úprava: lesklá
Výrobca: Mincovňa Kremnica š.p., 2015
Náklad: 300 ks limitovaná razba, číslované

Odrazok číslo: 190

Číslo vystupuje reliéfne z plochy, na každý dukát je použité samostatné razidlo s číslom.

Nevydaný Jubilejný svätováclavský dukát podľa návrhu Josefa Šejnostu je v zberateľských kruhoch mincovou legendou. Politickí predstavitelia a národohospodári sa myšlienkou prezentácie československého štátu formou vydania zlatých mincí zaoberali striedavo už od prvých dní vzniku republiky. Reálnu podobu jej všek dal až minister Alois Rašín.

Bolo to v roku 1922, keď u Josefa Šejnostu objednal návrh na tento dukát a spolu s pražským biskupom Antonínom Podlahom zorganizovali fotografovanie živého modelu Kniežaťa Václava, ktorý mal byť zobrazený na dukátoch.

Komisia garantovala historickú autentickosť vybranej výzbreje a odevu modelu. Knieža Václav mal byť koncipovaný v celej postave, aby bola zachovaná kontinuita so zlatými razbami českého štátu odo doby kráľa Karla IV.

Tento návrh Josefa Šejnostu bol ocenený, ale nebol realizovaný z dôvodu predčasnej smrti Aloisa Rašína, čo viedlo k likvidácii jeho koncepcie. Komisia nakoniec vybrala na realizáciu návrh Otakara Španiela.

Nový komentár

* (Povinné)

Nová otázka k produktu

* (Povinné)

Prihlásenie

Tieto internetové stránky používajú cookies. Bližšie informácie o použitých súboroch cookies a ako aj ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady spracovania osobných údajov.