Jubilejný Svätováclavský dukát 1923 od Josefa Šejnostu

Jubilejný Svätováclavský dukát 1923 od Josefa Šejnostu

Návrh na dukát, odrazok číslo: 236, variant Zobek

EAN: MED0175

Dostupnosť: Vypredané

Výrobca: Kremnica

Autor: Akad. soch. Josef Šejnost
Materiál: Au 986/1000
Hmotnosť: 3,50 g
Priemer: 19,75 mm
Povrchová úprava: lesklá
Výrobca: Mincovňa Kremnica š.p., 2015
Náklad: 300 ks limitovaná razba, číslované

Odrazok číslo: 236

Nevydaný Jubilejný svätováclavský dukát podľa návrhu Josefa Šejnostu je v zberateľských kruhoch mincovou legendou. Politickí predstavitelia a národohospodári sa myšlienkou prezentácie československého štátu formou vydania zlatých mincí zaoberali striedavo už od prvých dní vzniku republiky. Reálnu podobu jej všek dal až minister Alois Rašín.

Bolo to v roku 1922, keď u Josefa Šejnostu objednal návrh na tento dukát a spolu s pražským biskupom Antonínom Podlahom zorganizovali fotografovanie živého modelu Kniežaťa Václava, ktorý mal byť zobrazený na dukátoch.

Komisia garantovala historickú autentickosť vybranej výzbreje a odevu modelu. Knieža Václav mal byť koncipovaný v celej postave, aby bola zachovaná kontinuita so zlatými razbami českého štátu odo doby kráľa Karla IV.

Tento návrh Josefa Šejnostu bol ocenený, ale nebol realizovaný z dôvodu predčasnej smrti Aloisa Rašína, čo viedlo k likvidácii jeho koncepcie. Komisia nakoniec vybrala na realizáciu návrh Otakara Španiela.

Nový komentár

* (Povinné)

Nová otázka k produktu

* (Povinné)

Alternatívne produkty

Pridajte sa k nám...

Facebook  Instagram  youtube

 

Pamätné mince spolkovej a rakúskej meny

Pamätné mince spolkovej a rakúskej meny V čase platnosti spolkovej a rakúskej meny (1857-1892) sa pri rozličných príležitostiach vydávali pamätné mince s obrazom a nápismi pripomínajúcich príslušnú udalosť.

Čítajte viac... Komentáre: 0

Medailérska tvorba Mariána Polonského

Medailérska tvorba Mariána Polonského Marián Polonský sa narodil 23. augusta 1943 v obci Hubina, ktorá patrí do okresu Piešťany a Trnavského samosprávneho kraja. Jeho otec bol učiteľom a správcom viactriednej školy a mamka sa starala o rodinné prostredie a výchovu deti.

Čítajte viac... Komentáre: 0

Andrej Peter - medailér

Andrej Peter - medailér Andrej Peter sa narodil 13. novembra 1912 obci Palanok pri Mukačeve. Jeho umelecké medailérskej vlohy sa začali formovať už na štátnej umelecko priemyselnej škole Jablonci nad Nisou, na ktorej predtým študoval a jeho profesor Otakar Španiel. Túto školu Úspešne absolvoval v roku 1933. Potom pokračoval štúdia na akadémii výtvarných umení v Prahe v rokoch 1934 až 37 odvedení O. Španiela.

Čítajte viac... Komentáre: 0

Karol Róbert z Anjou (1308-1342) - florén, prvá uhorská zlatá minca

Karol Róbert z Anjou (1308-1342) - florén, prvá uhorská zlatá minca Uhorská vysoká šľachta si na synode v Pešti zvolila 27. 11. 1308 Karola Róberta z Anjou za uhorského kráľa. Karolovo panovanie bolo v dejinách stredovekého uhorského štátu významným medzníkom. Ako príslušník neapolskej dynastie si v domácom prostredí zvykol na politicky centralizovaný štát s dobrými financiami. V Uhorsku ho čakala neľahká úloha stabilizovať politické a hospodárske pomery rozvrátené dvadsaťročím bojov o moc.

Čítajte viac... Komentáre: 0

Pohľad na medailérsku tvorbu sochára a pedagóga Rudolfa Pribiša

Pohľad na medailérsku tvorbu sochára a pedagóga Rudolfa Pribiša Týmto príspevkom chceme si uctiť život a dielo nášho uznávaného sochára, medailéra a pedagóga Rudolfa Pribiša pri príležitosti stopiateho výročia od jeho narodenia. V krátkosti sa zmienime o jeho živote a hľadaní cesty k umeniu, ktoré potom dominovalo v jeho žití. Počas štúdia na Akadémii výtvarných umení v Prahe ho výrazne ovplyvnil profesor Otakar Španiel, čo sa potom zvlášť odrazilo v jeho medailérskej tvorbe, z ktorej tu prezentujeme niektoré ukážky. Jeho medaily, z ktorých značná časť je venovaná niektorým naším vysokým školám, sú ozaj skvostom a plnia dôstojným spôsobom účel, ktorému mali slúžiť. Ako pedagóg odovzdával svoje umelecké a praktické poznatky súvisiace s reliéfnou tvorbou svojim študentom na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Absolventi jeho ateliéru si ho poctili pri nedožitom stom výročí jeho narodenín výstavou v roku 2013 v Kremnici, čím mu vzdali vďaku a úctu k jeho tvorbe, ale aj k tomu, čo od neho získali pre svoju umelecké napredovanie a smerovanie v reliéfnej tvorbe.

Čítajte viac... Komentáre: 0

Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie

Tieto internetové stránky používajú cookies. Bližšie informácie o použitých súboroch cookies a ako aj ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady spracovania osobných údajov.