Jubilejný Svätováclavský dukát 1923 od Josefa Šejnostu

Jubilejný Svätováclavský dukát 1923 od Josefa Šejnostu

Hodnotenie produktu: Zatiaľ bez hodnotenia. Buďte prvý!

Vaše hodnotenie:

Návrh na dukát, odrazok číslo: 236, variant Zobek

EAN: MED0175

Dostupnosť: Vypredané

Výrobca: Kremnica

Autor: Akad. soch. Josef Šejnost
Materiál: Au 986/1000
Hmotnosť: 3,50 g
Priemer: 19,75 mm
Povrchová úprava: lesklá
Výrobca: Mincovňa Kremnica š.p., 2015
Náklad: 300 ks limitovaná razba, číslované

Odrazok číslo: 236

Nevydaný Jubilejný svätováclavský dukát podľa návrhu Josefa Šejnostu je v zberateľských kruhoch mincovou legendou. Politickí predstavitelia a národohospodári sa myšlienkou prezentácie československého štátu formou vydania zlatých mincí zaoberali striedavo už od prvých dní vzniku republiky. Reálnu podobu jej všek dal až minister Alois Rašín.

Bolo to v roku 1922, keď u Josefa Šejnostu objednal návrh na tento dukát a spolu s pražským biskupom Antonínom Podlahom zorganizovali fotografovanie živého modelu Kniežaťa Václava, ktorý mal byť zobrazený na dukátoch.

Komisia garantovala historickú autentickosť vybranej výzbreje a odevu modelu. Knieža Václav mal byť koncipovaný v celej postave, aby bola zachovaná kontinuita so zlatými razbami českého štátu odo doby kráľa Karla IV.

Tento návrh Josefa Šejnostu bol ocenený, ale nebol realizovaný z dôvodu predčasnej smrti Aloisa Rašína, čo viedlo k likvidácii jeho koncepcie. Komisia nakoniec vybrala na realizáciu návrh Otakara Španiela.

Nový komentár

* (Povinné)

Nová otázka k produktu

* (Povinné)

Alternatívne produkty

Odporúčame

Prečítajte si

Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie

Tieto internetové stránky používajú cookies. Bližšie informácie o použitých súboroch cookies a ako aj ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady spracovania osobných údajov.